Związek marihuany z depresją

Jaką chorobą jest depresja?

Depresja należy do najcięższych zaburzeń psychicznych. Jest czymś znacznie poważniejszym niż trapiące nas wszystkich czasowe zmiany nastroju. Depresja dotyka około 350 milionów ludzi na świecie. Chorują na nią zwłaszcza mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych. Głównym objawem choroby jest notoryczne obniżenie nastroju. Osoba chora czuje się przygnębiona smutna i niezdatna do normalnego funkcjonowania. W odróżnieniu od powszechnej chandry, w której nastrój jesteśmy w stanie poprawić sobie sami, w depresji nie da się tego zrobić. Bez specjalistycznej pomocy depresja może prowadzić nawet do myśli samobójczych i prób odebrania sobie życia. Leczenie depresji polega na systematycznym przyjmowaniu leków psychotropowych regulujących nastrój.

Jak marihuana działa na psychikę?

Marihuana, czyli używka produkowana z konopi indyjskich działa na psychikę, bo zawiera psychoaktywny związek chemiczny o nazwie tetrahydrokannabidiol –THC. Związek ten znajduje się w liściach, pąkach i kwiatach konopi indyjskich. Marihuana działa na nastrój, ale nie chodzi tu o jego regulowanie po to, by był normalny. Marihuana podwyższa nastrój i wprawia w euforię. Dzieje się tak za sprawą obecnego w nim psychoaktywnego związku chemicznego o nazwie tetrahydrokannabidiol –THC. Związek ten bardzo szybko dostaje się do mózgu. Zmianę nastroju, odbioru rzeczywistości i bodźców zmysłowych odczuwa się już w trakcie zaciągania się skrętem. Stan po marihuanie nazywany jest hajem. Utrzymuje się on od kilku do nawet kilkunastu godzin. Marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich. Nie wywołuje uzależnienia fizycznego i nie zabija, ale u około dziesięciu procent użytkowników wywołuje uzależnienie psychiczne. W Polsce hodowla konopi, produkcja i sprzedaż marihuany są zakazane prawnie.

Związek marihuany z depresją

Naukowcy od lat dostrzegają pewien związek marihuany z depresją. Chodzi o to, że wśród palaczy popularnej trawki duży odsetek stanowią osoby z objawami depresji. Naukowcy zastanawiają się, czy marihuana powoduje depresję, czy osoby cierpiące na nią po prostu częściej sięgają po tę używkę. Większość uczonych skłania się ku tej drugiej wersji. Osoby chore na depresję, słysząc, że marihuana poprawia nastrój sprawdzają czy naprawdę tak jest i czy dzięki niej zaczną czuć się lepiej i lepiej funkcjonować.