Jak marihuana działa na migrenę?

Migrena charakterystyka

Migrena, to coś zupełnie innego niż pobolewająca od czasu do czasu głowa. Takie dolegliwości znamy wszyscy i radzimy sobie z nimi, korzystając z dostępnych bez recepty tabletek przeciwbólowych. Migrena jest schorzeniem przewlekłym i nawracającym. Uważa się, że jej podłożem jest nieprawidłowe ukrwienie mózgu, a także źle funkcjonujące przewodnictwo bodźców bólowych. Migrena dotyka około dwudziestu procent populacji. Większość tej grupy stanowią kobiety w wieku między 30 a 35 .lat. Atak migreny jest bardzo uciążliwy i długotrwały. Składa się z następujących po sobie trzech faz. Faza pierwsza nazywana jest zwiastunem. Odczuwa się wówczas brak energii, zmęczenie i obniżony nastrój. Faza druga, to tzw. aura migrenowa. Objawy w niej występujące do złudzenia przypominają te, jakie towarzyszą udarowi mózgu. Osoba chora odczuwa mrowienie i drętwienie kończyn. Może mieć zaburzenia widzenia, takie jak zniekształcony obraz, mroczki, plamki, lśnienia i błyski. W aurze migrenowej mogą pojawić się kłopoty z mówieniem. Kulminacją ataku migreny jest ból głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Atak migreny może trwać kilka dni. Faza kulminacyjna może trwać nawet trzy doby. Między atakami osoba chora funkcjonuje normalnie, a w jej mózgu nie dostrzega się żadnych zmian.

Leczenie migreny

Leczenie migreny zwyczajnymi lekami przeciwbólowymi nie ma najmniejszego sensu. Po postawieniu diagnozy, chorym proponuje się leki z grupy tryptanów. Leki te działają na receptory serotoninowe. Skuteczność tych leków jest bardzo dobra. Połowa chorych odczuwa ulgę już po dwóch godzinach. Tryptany zapobiegają również kolejnym atakom. Przyczynę migreny upatruje się w przetwarzaniu nieistotnych wrażeń takich jak na przykład tętnienie krwi na odczucia bólowe.

Jak marihuana działa na migrenę?

Organizm człowieka wytwarza endokannabinoidy, które biorą udział w wielu ważnych procesach. Od endokannabinoidów zależy m.in. przetwarzanie bodźców bólowych. Istnieją badania, które dowodzą, że u cierpiących na migrenę endokannabinoidy przeciwbólowe wytwarzane są w zbyt małej ilości. Tak samo jak one działają kannabinoidy obecne w konopiach, a w szczególności niepsychoaktywny kannabidiol – CBD. Chorym na migrenę alternatywnie i pomocniczo podaje się olej z konopi bogaty w CBD.